Wiele elementów w ubiorze, które obecnie pełnią jedynie funkcję estetyczną, niegdyś miało funkcjonalne zastosowanie. Tak też jest w przypadku koszul, które są wyposażone w kołnierzyk button-down. Obecnie tego rodzaju kołnierz jest elementem wielu koszul półformalnych, należących do tzw. sportowej elegancji. Wbrew pozorom zastosowanie tego rodzaju elementu ubioru nazwą nie odbiega od pierwotnego zastosowania.
Historia koszul z kołnierzykiem button-down
W obecnych czasach koszula to symbol męskiej elegancji. Niegdyś jednak była elementem bielizny, aby następnie przeobrazić się w element stroju sportowej. Dopiero po tym koszula weszła na salony. Wcześniej (dokładniej w XIX wieku) była podstawowym elementem ubioru zawodników polo, a także wielu innych sportów. Aby wyłogi kołnierzyka nie powiewały na wietrze, przeszkadzając w grze, musiały być w jakiś sposób przytwierdzone. W tym celu do koszuli przyszywano guziki, a na wyłogach robiono dziurki. Przypięcie ich zapewniało dużo większy komfort.
Za wprowadzenie tego rozwiązania do koszul wyjściowych zawdzięcza się wnukowi założyciela firmy Brooks Brothers. To on podpatrzył je u zawodników polo podczas swojego pobytu pod koniec XIX wieku w Wielkiej Brytanii. W ten sposób kołnierzyk button-down stał się znakiem rozpoznawczym firmy.
Ikony stylu w kołnierzykach button-down
Pomysł możliwości zapięcia wyłogów kołnierza bardzo zdecydował się klientom w Stanach Zjednoczonych. Jednak to by nie wystarczyło, aby koszula z kołnierzem na guziczki zdobyła światowe zainteresowanie. Do wielkich fanów tego rozwiązania należał Gianni Agnelli - wieloletni prezes Fiata i twórca męskiej elegancji nazywanej sprezzaturą. Biznesmen uwielbiał niezobowiązującą elegancję, dlatego białe koszule z miękkim kołnierzem button-down komponował z garniturami z flaneli i wełnianymi krawatami. Oprócz tego to on rozpromował noszenie kołnierza button-down z odpiętymi wyłogami.
John Fitzgerald Kennedy także lubował się w tego rodzaju koszulach. Jednak nie z własnej inicjatywy, a mody, która opanowała studentów Ivy League, czyli ośmiu elitarnych uczelni amerykańskich. Styl preppy, bo tak był nazywany, łączył elementy klasycznej mody męskiej z rozwiązaniami znanymi z elitarnych dyscyplin sportowych. W związku z tym tego typu styl to sportowa elegancja w czystej postaci.
Koszula z kołnierzykiem button-down a krawat
W Europie kołnierzyk button-down i krawat zdecydowanie nie idą ze sobą w parze. To bardzo zastanawiające, gdyż Amerykanie zupełnie nie uważają tego za błąd i chętnie wykorzystują to połączenie. I tutaj trzeba skłonić się ku opinii mieszkańców Stanów zjednoczonych. To ponadczasowe połączenie klasycznej mody sportowej z elegancką. Należy jednak stosować się kilku zasad, aby to dobrze wyglądało.
Przede wszystkim krawat nie powinien być zbyt formalne. Do kołnierzyka button-down pasują te, które są z dzianiny, wełny, jedwabiu shantung. Jeżeli mają matową fakturę, dobrze sprawdzą się niezależnie od materiału. Dobrze sprawdzą się także krawaty klubowe/uniwersyteckie. Kołnierzyk powinien być odpowiednio duży, aby wyłogi zbytnio nie eksponowały węzła krawatowego.